Pieśni protestanckie

Rozmowy o poprawnym wykonywaniu pieśni oraz innych śpiewów

Moderatorzy: ktorganista, organist01

Re: Pieśni protestanckie

Postprzez bigos6 27 sty 2014, o 19:18

Jużem dość pracował to następna pieśń która jest na melodii prostestanckiej albo na odwrót, trudno wyczuć.
Pozdrawiam!
A.B.
bigos6
Moderator

Postprzez krzychol100 27 sty 2014, o 20:52

Jakby nie patrzeć,bardzo ładne :) .
krzychol100

Postprzez żółwikolew 30 mar 2014, o 19:36

krzychol100 napisał(a):A jeszcze mi się przypomniało,że pieśń" Radośnie Panu hymn śpiewajmy",to ta,która ma melodię zaczerpnietą z chorału protestanckiego :D

jcuryllo napisał(a):Nie znasz może szczegółów?

Mogę dołożyć coś takiego do tej kwestii :
http://www.hymnsocietygbi.org.uk/70%20a ... %20uns.pdf
Już czytałem wcześniej, że melodia jest pochodzenia bawarskiego, bądź austriackiego, no i czytając wpisy jednak stwierdziłem, że pora to jakoś spróbować zweryfikować. Znalazłem powyższy artykuł, który dotyczy w całości tej melodii. Jest jednak po angielsku. Już w pierwszym zdaniu pada stwierdzenie o "starej, niemieckiej, katolickiej melodii Lasst uns erfreuen", całości jeszczem nie przerobił, bo moja znajomość angielszczyzny nie jest aż tak dobra :( by kilka minut wystarczyło.
Ogólnie zaś: przy mówieniu o tego rodzaju pochodzeniu tej, czy innej melodii (czyli "z chorału protestanckiego") trzeba zachować dużo rezerwy. Przecież nawet "pierwszy zbiór" Lutra zawierał ludowe melodie katolików. Może zatem spora część śpiewów powinna być opisana : "stara melodia katolicka"?
żółwikolew

Postprzez Gratius Catholicus 18 kwi 2014, o 11:32

Gratius Catholicus

Postprzez bigos6 18 kwi 2014, o 12:53

zakładam, że sam je śpiewasz.
Pozdrawiam!
A.B.
bigos6
Moderator

Postprzez Gratius Catholicus 18 kwi 2014, o 21:39

Wyobraź sobie, że niejaki p. Nergal napisał by piękną pieśń kościelną, z pięknym katolickim tekstem, a jednocześnie np. publicznie znieważył Matkę Bożą, lub nazwał katolików bandą idiotów. Czy miałbyś opory aby wykonać pieśń skomponowaną przez tego Pana w kościele? Nawet jeśli by ją Kościół zatwierdził? Owszem, wiele pieśni śpiewamy na melodye protestancką ale ze zmienionym tekstem. To oczywiście nie zaprzecza podstawowej prawdzie że muzyka jest sztuką wyzwoloną, i akurat w kwestii pieśni kościelnej nie czuć w niej rozłamu. Miejmy jednak na uwadze to że protestanci są niczym innym jak odszczepieńcami, heretykami. I choćby byli najbardziej pobożni na świecie, to każdy z nich odpowie za to że uparcie trwał w tej schizmie. Czy ja śpiewam te pieśni? Pewnie tak. Tylko kto dojdzie które to nasze, a które to nie nasze.
Gratius Catholicus

Postprzez żółwikolew 25 kwi 2014, o 08:01

Gratius Catholicus napisał(a): Tylko kto dojdzie które to nasze, a które to nie nasze.

Na to zwracałem uwagę swoim wpisem. Ktoś jednak czasem do czegoś dochodzi, jak pokazał artykuł przeze mnie linkowany.
Na pewno nie wolno wprowadzać niczego samowolnie- "bo taka ładna melodia" na przykład. Pieśni, które się z protestantyzmem kojarzą jednoznacznie też należy wykluczać moim zdaniem (np.: Ein feste Burg).
Pochodzą od protestantów: np.: Być bliżej Ciebie chcę, Pójdź do Jezusa i pewnie sporo jeszcze znalazłoby się takich. Melodia "Stworzycielu gwiazd..." jest przypisywana Lutrowi, choć co do tego są i inne opinie. Była natomiast zamieszczona w pierwszym zbiorze 8 pieśni, który wydał Luter bodaj w 1520, albo 1524r do Jego wersji tłumaczenia Veni Redemptor gentium. Nie da się z całą pewnością powiedzieć, że w tym zbiorze nie zamieścił melodii katolickich.
Możnaby tak snuć długo takie rozważania.
Pozdrawiam
Mariusz
żółwikolew

Poprzednia strona

tanie szafy tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Powrót do Pieśni i śpiewy