Nabożeństwa w ciągu roku liturgicznego

Wszelkiego rodzaju obrzędy, które nie należą bezpośrednio do Mszy.

Moderator: bigos6

Nabożeństwa w ciągu roku liturgicznego

Postprzez Karol_INO 4 lip 2013, o 22:04

Witajcie;) Czy oprócz wspominanych wcześniej nabożeństw majowych i czerwcowych, macie w swoich parafiach tradycję odprawiania innych nabożeństw? Jakim sie one cieszą zainteresowaniem? Jeśli zechcecie, podajcie pieśni, które temu towarzyszą:)
Moderator "Spraw ogólnych" forum.musicamsacram.pl
Organista parafii p.w. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu

"Si Deus pro nobis, quis contra nos? "
Karol_INO
Moderator

Re: Nabożeństwa w ciągu roku liturgicznego

Postprzez krzychol100 5 lip 2013, o 12:35

Witajcie,u mnie w trzeci wtorek nabożeństwo do św.Antoniego,w każdą środe rano nowenna do M.B.Nieustającej Pomocy z wezwaniami recytowanymi lub śpiewanymi a wieczorem przed mszą różaniec.W piątek wieczorem przed mszą godzinna adoracja w ciszy,podobnie w sobote ale prowadzona przez Róże Różańcowe ze śpiewem pieśni eucharystycznych.W niedziele przed wieczorną Nieszpory a w w trzecią niedziele Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.Tradycyjnie w pierwszy czwartek,piątekk i sobote po rannej wystawienie i krótka modlitwa.W pierwszy czwartek godzina sw.do ósmej rano(po mszy),w pierwszy piątek litania do Serca Pana Jezusa lub przebłagania,w pierwszą sobote litania do Niepokalanego Serca N.M. Panny i pieśni .np.Idzmy tylmy się...,lub O Serce Maryi Niepokalane...pozdro .. ;)
krzychol100

Postprzez torculus 9 lip 2013, o 09:23

u mnie nie ma nic specjalnego, poza cośrodowym nabożenstwem do MB Nieustającej Pomocy. Wygląda ono tak że po mszy wystawienie Najsw Sakramentu, pieśń Do Ciebie Matko szafarko i nowenna, potem Pod Twoją obronę i zakonczenie błogosławienstwem. Denerwuje mnie zawsze że msza jest o Matce Bożej a czytania z dnia, ale nie mam na to wpływu. Pieśni zatem dobieram pół na pół. Poza tym każdy pierwszy czwartek i piątek miesiąca są adoracje po mszy, ok półtorej godziny ale wtedy ja nie mam tam nic do roboty. Klepią wierni (raczej wierne ;) ) a potem modlą się w ciszy. Oczywiście co roku jest Droga Krzyżowa, Gorzkie Zale, Roraty. I tyle. Nieszporów nigdy nie grałam , no może sto lat temu na jakimś zastępstwie :shock:
torculus
Moderator

Postprzez krzychol100 10 lip 2013, o 11:45

...na wiele spraw nie mamy wpływu... ;)..
Ostatnio edytowano 30 lip 2013, o 12:00 przez krzychol100, łącznie edytowano 1 raz
krzychol100

Postprzez Marcin Juraha 13 lip 2013, o 12:26

torculus napisał(a):u mnie nie ma nic specjalnego, poza cośrodowym nabożenstwem do MB Nieustającej Pomocy. Wygląda ono tak że po mszy wystawienie Najsw Sakramentu, pieśń Do Ciebie Matko szafarko i nowenna, potem Pod Twoją obronę i zakonczenie błogosławienstwem. Denerwuje mnie zawsze że msza jest o Matce Bożej a czytania z dnia, ale nie mam na to wpływu. Pieśni zatem dobieram pół na pół. Poza tym każdy pierwszy czwartek i piątek miesiąca są adoracje po mszy, ok półtorej godziny ale wtedy ja nie mam tam nic do roboty. Klepią wierni (raczej wierne ;) ) a potem modlą się w ciszy. Oczywiście co roku jest Droga Krzyżowa, Gorzkie Zale, Roraty. I tyle. Nieszporów nigdy nie grałam , no może sto lat temu na jakimś zastępstwie :shock:

Hmm... dziwne, że nowenna do MB NP odbywa się przed Najświętszym Sakramentem. Więcej tutaj: http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=252
Marcin Juraha

Postprzez krzychol100 13 lip 2013, o 14:29

U mnie Nieszpory są zawsze w jedną niedziele miesiąca,co do Nowenny,to że mamy Sanktuarium Maryjne,tym bardziej wypada czynić modlitwe przed wystawionym Najswiętszyzm Sakramentem,toć jest Synem Matki Bożej ;)
krzychol100

Postprzez torculus 14 lip 2013, o 20:37

no własnie, skoro różaniec jest uzasadniony to nowenna również. Cały kult MB i świętych nie polega tylko na czczeniu ich samych ale ma prowadzić przede wszystkim do Chrystusa i do zbawienia
torculus
Moderator

Postprzez Marcin Juraha 16 lip 2013, o 17:52

W mojej nowej parafii, w której posługę rozpocznę w sierpniu, sprawa nabożeństw wygląda tak:

1. Okres Adwentu (17-23 XII)
- nowenna do Dzieciątka Jezus (wystawienie w puszce)

2. Okres Narodzenia Pańskiego
- nieszpory kolędowe (zamiast tradycyjnych) według DN
- adoracja żłóbka (dla dzieci) w Ur. Objawienia Pańskiego

3. Okres Wielkiego Postu
- procesja pokutna (przed główną Mszą w Popielec)
- Droga krzyżowa
- Gorzkie żale

4. Maj
- nabożeństwa majowe

5. Czerwiec
- nabożeństwa czerwcowe

6. Lipiec
- litania do Najdroższej Krwi Chrystusowej

7. Październik
- różaniec

8. Listopad (1-8 XI)
- różaniec z wypominkami

Ponadto:
- Wezwania do Trójcy Św. w każdą niedzielę podczas nieszporów (wezwanie koscioła)
- Godzina Św. (I czwartek miesiąca)
- Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa (I piątek miesiąca)
- Wezwania do NMP (I sobota miesiąca)
- Nowenna do NMP NP (środy)
- Koronka do Miłosierdzia BOżego (III piątek)
- I nieszpory (sobota)
- Godzinki (przed pierwszą Mszą niedzielną i w święta nakazane)
- Wypominki (w niedziele przed Mszami)
Marcin Juraha

Postprzez Cantabile 24 lip 2013, o 22:36

u mnie na stałe w roku liturgicznym są:
- Msza i nabożeństwo do o. Pio (23 dzień miesiąca)
- Nowenna do Katarzyny Aleksandryjskiej (wtorek)
- Nabożeństwa Fatimskie (od maja do października)
- Nieszpory niedzielne - tradycyjna śląska wersja (we wakacje nie śpiewamy)
Cantabile

Postprzez ktorganista 12 lut 2014, o 13:05

dzięki!
ktorganista
Moderator

tanie szafy tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Powrót do Nabożeństwa