DOLEGLIWOŚCI PISZCZAŁEK

Rozmowy grona organmistrzów

Moderator: Karol_INO

DOLEGLIWOŚCI PISZCZAŁEK

Postprzez patryk organmistrz 20 lut 2014, o 21:54

Witam kolegów. Założyłem ten dział aby popisać trochę o problemach jakie spotkacie w piszczałkach. Może coś wspólnie zaradzimy:)
Od razu zadam pytanie. Otóż organmistrz budujący owy instrument w głosach krytych tzw. szpunty zrobił takiego samego wymiaru jak otwór a do tego założył skórę która stwardniała i wbił(pewnie myśląc że nigdy nie rozstroi:)). Szpunta nie idzie ruszyć nawet ciężkim młotkiem tak jest zakleszczony. Robienie nowych szpuntów jest nie możliwe bo warsztat mam prawie 300km od organów. Macie jakieś pomysły?
patryk organmistrz

Re: DOLEGLIWOŚCI PISZCZAŁEK

Postprzez krzychol100 21 lut 2014, o 12:11

... :D ..u mnie są takie w Suubasie,o dziwo organy są tak nastrojone,że te piszczałki po prostu stroją.Natomiast materiał jaki jest używany to miękki filc,który doskonale je uszczelnia.No właśnie,tak skutecznie,że ruszyć nie można.Ale jest metoda,i to w "moich' piszczałkach domniemam kiedyś była zastosowana,mianowicie,w odpowiedniej odległości poniżej szpunta wycięty jest po prostu odpowiedniej średnicy kwadrat,umożliwiajacy wybicie szpunta :lol: ,potem kwadrat uszczelniony jest szczapkami drzewa na kleju które potem wyrów :) nujemy.To tyle,pracochłonne to,ale skuteczne
krzychol100

Postprzez patryk organmistrz 22 lut 2014, o 07:45

Już znalazłem dobre rozwiązanie:) Otóż rączkę od szpunta mocno poluzowałem tak że mogłem ją wyjąć zostawiając tylko dziurę po niej. Następnie cieniutkim ostrzem przecinałem szpunta wykorzystując otwór po rączce. Szpunt stracił 2mm na szerokości ale szło go potem w dwóch równych kawałkach wyciągnąć:) Następnie skleiłem go i jak wysechł zeszlifowałem szpunta do odpowiednich wymiarów i dalej scenariusz raczej wszystkim znającym się na rzeczy znany:) Dość sprawnie czasowo i co ważniejsze efektywnie:)
patryk organmistrz

Postprzez krzychol100 23 lut 2014, o 18:41

...tys piknie,pozdrawiam... ;)
krzychol100

Postprzez patryk organmistrz 24 lut 2014, o 21:14

Dziś robota typowo organmistrzowska:) Nowe membrany na relajsie od pedału:) A tu proboszcz wchodzi i tekst " CO TU TAK CUCHNIE?" :) Moja odpowiedź klej kostny:) Ks.prałat pytanie: A Z JAKIEGO BYDŁA TE KOŚCI NA KLEJ?? I CZY SAM OBRABIAM KOŚĆ?:P
czy ja wyglądam na Rzeźnika???:)
patryk organmistrz

tanie szafy tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Powrót do Sprawy organmistrzów