"Trąbki" na pogrzebie.

Sprawy związane z życiem organistów

Moderator: Karol_INO

"Trąbki" na pogrzebie.

Postprzez krzychol100 28 sty 2014, o 13:05

U mnie w parafi jest zwyczaj,że trąbki grają.Przed kaplicą,zanim ksiądz przyjedzie ,potem jak trumne wynoszą, dalej po mszy jak ją na cmentarzu do grobu niosą i na zakończenie jak ksiądz odjedzie.Nie było by w tym nic dziwnego,gdyby nie fakt, co grają:dziwne' pseudo "chorały niewiadomego pochodzenia,pieśń eucharystyczną "Ja wiem w kogo ja wierzę"!!!(bo jest w tonacji molowej)...totalna brednia!!! :evil: ,a na cmentarzu graja tzw.:Ciszę"(Świadkowie Jehowy też to śpiewają!!!)-o zgrozo!,a na koniec apogeum totalnej głupoty...'Barka' :oops: ...,a jak to wygląda u Was? ;)
krzychol100

Re: "Trąbki" na pogrzebie.

Postprzez bigos6 28 sty 2014, o 14:28

po zakończonej uroczystości jak z kapłanem już odchodzimy grane są m.in. Być bliżej Ciebie chcę, Ave Maria, czasem Barka. "Cisza" też jest. Żadnego grania na mszy czy też przed.
Pozdrawiam!
A.B.
bigos6
Moderator

Postprzez Marcin Juraha 28 sty 2014, o 19:07

Jeśli w parafii, w której gram, pojawiają się trąbki na pogrzebie to tylko w czasie procesji do kościoła i po zakończeniu obrzędów na cmentarzu. Rzecz jasna, że grane są stosowne pieśni, a nie piosenki.
Marcin Juraha

Postprzez Gratius Catholicus 28 mar 2014, o 21:36

W mojej diecezji, podczas wizytacji, prof. Gembalski wyraźnie zakazał gry trąbki podczas liturgii Mszy Świętej. Jednak jakoś nie potrafię tego zrozumieć, bo z muzycznego punktu widzenia, a dokładnie z punktu widzenia historii muzyki kościelnej i literatury organowej trąbka jak najbardziej może pięknie się Mszy Świętej przysłużyć. Nie brak pięknych utworów na trąbkę, zwłaszcza z okresu baroku. Oczywiście, pamiętać należy, iż w czasach Bacha i innych jego epoki, grano na trąbce clarino, która miała zupełnie inne brzmienie, a także ówcześni trębacze potrafili dobrze grać. Ci pogrzebowi trębacze grają różnie i różnie bywa z ich wykształceniem. Niektórzy są nawet po AM a niektórzy tylko po szkole muzycznej. U mnie w parafii jest jeszcze dobrze grająca orkiestra dęta, i czasem gra na Mszach Świętych, choć częściej gra przed kościołem, a potem idąc z konduktem na cmentarz. Kilka razy w roku uświetnia uroczystości parafialne. I tak się zastanawiam jak to jest że trąbka w orkiestrze jest ok a solo już nie... Jednak wszystko wymaga pokory uważam. Szczerze, kiedy mam do wyboru akompaniowanie trąbce do Ave verum czy Panis Angelicus czy innych "hiciorów" a wiem że mogę zagrać np. podczas Komunii Świętej jakiś ładny chorał Bacha czy inny stosowny utwór to cieszę się z tego zakazu, bo wiem że to zawsze blokada dla tych którzy by sobie życzyli tej trąbki. A tak zawsze mogę się zakazem kurii i Proboszcza wytłumaczyć.
Gratius Catholicus

Postprzez Marcin Juraha 28 mar 2014, o 21:52

Co do trąbek, to bardzo często trębacze pojawiają się w czasie liturgii papieskiej w bazylice watykańskiej i grają z kopuły.
Marcin Juraha

Postprzez bigos6 29 mar 2014, o 10:41

trąbka jako taka jest zabroniona w liturgii, jest to napisane w jakimś dokumencie, teraz nie mogę sobie przypomnieć gdzie.
Pozdrawiam!
A.B.
bigos6
Moderator

tanie szafy tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Powrót do Sprawy organistów