Rozśpiewki

Co i jak grać mając do dyspozycji chór, orkiestrę, scholę itp.

Moderatorzy: ktorganista, organist01

Rozśpiewki

Postprzez jcuryllo 22 cze 2013, o 07:50

Proponuję, żebyśmy zgromadzili tutaj najpopularniejsze rozśpiewki dla chóru. Na pewno większości z nas to się przyda. Kto ma to niechaj wrzuca ;)
Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: »Stare jest lepsze« (Łk 5,39)
Jesteś wolny? Nie szukaj żony! (1 Kor 7,27)
jcuryllo
Moderator

Re: Rozśpiewki

Postprzez piszczałka 22 cze 2013, o 11:57

Bra bre bri bro bru,
Mra mre mri mro mru
i na innych spółgłoskach :D

Za każdym razem wyżej.
piszczałka

Postprzez torculus 26 cze 2013, o 08:24

na początku bardzo dobrze jest rozmasować i uruchomić cały aparat (gębowy ;) ale nie tylko - głowa, szyja która jest bardzo ważna) pierwsze ćwiczenia własnie dobre takie jak brrrr bo pozwalają kontrolować przepone, można robic w różnych rytmach. Pilnować aby usta i szczęka były cały czas rozluźnione a krtań w dole. Na brrr można zrobić rozspiewaki po gamie a nawet wyżej, to bardzo wygodne (testowałam na sobie pod okiem świetnej spiewaczki) no a potem jakie sie chce na samogłoskach, choć dobrze jest zaczepić spółgoską np l, m. Przez długie lata żyłam w przekonaniu że najłatwiej jest spiewać na "a" a najtrudniejsze jest i albo e. Okazało sie to bzdurą, "i "bardzo dobrze zbliża (tylko trzeba je wypowiadać naturalnie, jak w mowie) natomiast własnie zanim sie przejdzie na "a" trzeba rozluźnić i obniżyć porządnie krtań, np na "u", "o" też jest wygodne. Troche sie rozpisałam, ale tak naprawde dopiero od niedawno, współpracując z pewną śpiewaczką, dowiedziałam sie takich rzeczy a studiowałam na wydziale na którym spiew był podstawą :shock:
torculus
Moderator

Postprzez Tomasz 27 cze 2013, o 09:11

Tu jest dość ciekawie powiedziane jak się rozśpiewać:

http://www.youtube.com/watch?v=_fnoVSyHkq8
Tomasz

Postprzez krzychol100 18 gru 2013, o 10:56

...wzruszajace... ;)
krzychol100

Postprzez bigos6 18 gru 2013, o 21:15

Dodałbym jeszcze mormorando. Ćwiczenia na pochodzie 5 kolejnych dźwięków na la, najpierw osobno, później łączyć, dobre jest też na "na".
Co do artykulacji - bra bre bri bro bru, później z "z" i "w". Oczywiście na jednym dźwięku.
Ćwiczenie przepony - krótkie, aktywne "S" i "T" w kombinacji dwójkowej, trójkowej i czwórkowej(np sssttt).
Dobre też jest wyrzucanie z siebie "nie".
Pozdrawiam!
A.B.
bigos6
Moderator

tanie szafy tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Powrót do Praca z chórem lub orkiestrą