Strona 1 z 4

Pieśni protestanckie

PostNapisane: 16 lip 2013, o 13:21
przez jcuryllo
Ciekawi mnie od kiedy Kościół Katolicki zaczął stosować podczas liturgii pieśni protestanckie (np. Kto los swój złożył - Wer nur den lieben), czy nastąpiło to od czasów Soboru Wat. II czy może w innym czasie, bo jakoś nie wyobrażam sobie żeby podczas reformacji w Watykanie śpiewano chorał protestancki :D Czy w ogóle Kościół zezwolił na wykonywanie śpiewów heretyckich? Jeśli tak to kiedy i w jakim dokumencie.

Co w ogóle myślicie o wykonywaniu tych śpiewów? Gracie je czasem?

Re: Pieśni protestanckie

PostNapisane: 16 lip 2013, o 15:16
przez Marcin Juraha
Nie umiem wskazać konkretnego czasu, ale umiem (tak mi się wydaje) wskazać rejon - Śląsk. Przeglądając stare chorały, ale i te w miarę współczesne (Śląski, Katowicki, Opolski, Chorał "Droga do nieba") można natknąć się na wiele pieśni protestanckich, niejednokrotnie tłumaczonych z niemiecka na polski. Wszak rejon Śląska to rejon, w którym do dzisiaj katolicy żyją obok protestantów.
Czy gram? Jak najbardziej, zwłaszcza moją ulubioną: Głoś imię Pana.

Re: Pieśni protestanckie

PostNapisane: 29 lis 2013, o 08:41
przez senrowski
Bach też był protestantem , a utwory jego gra się podczas liturgii ... Miłe jest to co się BOGU podoba a pieśni protestanckie uważam jak najbardziej za stosowne:)

Re: Pieśni protestanckie

PostNapisane: 29 lis 2013, o 10:20
przez jcuryllo
Jeśli tylko nie głoszą fałszywych nauk, a to już jest możliwe w pieśniach heretyckich ;)

Re: Pieśni protestanckie

PostNapisane: 29 lis 2013, o 11:03
przez bigos6
No nikt nie dopuści raczej pieśni ku czci Lutra :D
Pod Twą obronę, Com przyrzekł Bogu, Głoś Imię Pana, Ciebie Boże Wielbimy....jakoś trudno sobie wyobrazić liturgię bez tych śpiewów. Śpiewniki ewangelickie mają ich pełno, czasem aż kusi wprowadzać, bo naprawdę są dość łatwe, można w nich harmonicznie popłynąć a co najważniejsze nie mają banalnych tekstów, co w polskich pieśniach zdarza się nagminnie...

Re: Pieśni protestanckie

PostNapisane: 29 lis 2013, o 11:31
przez senrowski
Kolega Bigos6 zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt: można popłynąć harmonicznie :) :D

Re: Pieśni protestanckie

PostNapisane: 29 lis 2013, o 11:56
przez bigos6
no tak, są tak napisane, że pasuje tu praktycznie wszystko, a i protestanci się nie hamują. Miałem okazje uczestniczyć w ich nabożeństwie i naprawdę - to było przeżycie, widać tu ducha wspólnoty, zjednoczenia i czynnego udziału w liturgii.

Re: Pieśni protestanckie

PostNapisane: 29 lis 2013, o 12:41
przez Karol_INO
kiedys tez mialem okazje byc na ich nabożeństwie - chodząc między ławkami częstowali landrynkami :D "oo, Pan nowy, prosze sie poczęstować" Moja odpowiedz, ze jestem katolikiem, nie przyszedlem tu bardzo ekumenicznie a po drugie w Domu Bożym sie nie je, chyba ich zbiła z tropu :D Ale fakt, pieknie spiewali i ta jednosc i wspolnota była bardzo widoczna o czym im z resztą powiedziałem :) Zaproszono mnie rok temu na wspolne śpiewanie kolęd, wiec chyba nie bylo tak źle, jednak nie podjąłem sie z wiadomych względów :p

Re: Pieśni protestanckie

PostNapisane: 7 gru 2013, o 14:50
przez krzychol100
Ale fajnie,tu też żyją :D ,myślę że jeżeli pieśni protestanckie zawarte w katolickich śpiewnikach mają imprimatur... to nie widze w tym nic złego,oni też śpiewaj nasze pieśni,toć Ekumeni nigdy za wiele,dyć to nasi bracia w wierze :), i zgadzam sie całkowicie z Mrcinem Jaurahą. ;) ;) ;) ,Śląsk pozdrawia.

Re: Pieśni protestanckie

PostNapisane: 19 sty 2014, o 14:57
przez bigos6
toć to nawet Idzie mój Pan to protestancki wyrób!