Pieśni protestanckie

Rozmowy o poprawnym wykonywaniu pieśni oraz innych śpiewów

Moderatorzy: ktorganista, organist01

Pieśni protestanckie

Postprzez jcuryllo 16 lip 2013, o 13:21

Ciekawi mnie od kiedy Kościół Katolicki zaczął stosować podczas liturgii pieśni protestanckie (np. Kto los swój złożył - Wer nur den lieben), czy nastąpiło to od czasów Soboru Wat. II czy może w innym czasie, bo jakoś nie wyobrażam sobie żeby podczas reformacji w Watykanie śpiewano chorał protestancki :D Czy w ogóle Kościół zezwolił na wykonywanie śpiewów heretyckich? Jeśli tak to kiedy i w jakim dokumencie.

Co w ogóle myślicie o wykonywaniu tych śpiewów? Gracie je czasem?
Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: »Stare jest lepsze« (Łk 5,39)
Jesteś wolny? Nie szukaj żony! (1 Kor 7,27)
jcuryllo
Moderator

Re: Pieśni protestanckie

Postprzez Marcin Juraha 16 lip 2013, o 15:16

Nie umiem wskazać konkretnego czasu, ale umiem (tak mi się wydaje) wskazać rejon - Śląsk. Przeglądając stare chorały, ale i te w miarę współczesne (Śląski, Katowicki, Opolski, Chorał "Droga do nieba") można natknąć się na wiele pieśni protestanckich, niejednokrotnie tłumaczonych z niemiecka na polski. Wszak rejon Śląska to rejon, w którym do dzisiaj katolicy żyją obok protestantów.
Czy gram? Jak najbardziej, zwłaszcza moją ulubioną: Głoś imię Pana.
Marcin Juraha

Postprzez senrowski 29 lis 2013, o 08:41

Bach też był protestantem , a utwory jego gra się podczas liturgii ... Miłe jest to co się BOGU podoba a pieśni protestanckie uważam jak najbardziej za stosowne:)
senrowski

Postprzez jcuryllo 29 lis 2013, o 10:20

Jeśli tylko nie głoszą fałszywych nauk, a to już jest możliwe w pieśniach heretyckich ;)
Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: »Stare jest lepsze« (Łk 5,39)
Jesteś wolny? Nie szukaj żony! (1 Kor 7,27)
jcuryllo
Moderator

Postprzez bigos6 29 lis 2013, o 11:03

No nikt nie dopuści raczej pieśni ku czci Lutra :D
Pod Twą obronę, Com przyrzekł Bogu, Głoś Imię Pana, Ciebie Boże Wielbimy....jakoś trudno sobie wyobrazić liturgię bez tych śpiewów. Śpiewniki ewangelickie mają ich pełno, czasem aż kusi wprowadzać, bo naprawdę są dość łatwe, można w nich harmonicznie popłynąć a co najważniejsze nie mają banalnych tekstów, co w polskich pieśniach zdarza się nagminnie...
Pozdrawiam!
A.B.
bigos6
Moderator

Postprzez senrowski 29 lis 2013, o 11:31

Kolega Bigos6 zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt: można popłynąć harmonicznie :) :D
senrowski

Postprzez bigos6 29 lis 2013, o 11:56

no tak, są tak napisane, że pasuje tu praktycznie wszystko, a i protestanci się nie hamują. Miałem okazje uczestniczyć w ich nabożeństwie i naprawdę - to było przeżycie, widać tu ducha wspólnoty, zjednoczenia i czynnego udziału w liturgii.
Pozdrawiam!
A.B.
bigos6
Moderator

Postprzez Karol_INO 29 lis 2013, o 12:41

kiedys tez mialem okazje byc na ich nabożeństwie - chodząc między ławkami częstowali landrynkami :D "oo, Pan nowy, prosze sie poczęstować" Moja odpowiedz, ze jestem katolikiem, nie przyszedlem tu bardzo ekumenicznie a po drugie w Domu Bożym sie nie je, chyba ich zbiła z tropu :D Ale fakt, pieknie spiewali i ta jednosc i wspolnota była bardzo widoczna o czym im z resztą powiedziałem :) Zaproszono mnie rok temu na wspolne śpiewanie kolęd, wiec chyba nie bylo tak źle, jednak nie podjąłem sie z wiadomych względów :p
Moderator "Spraw ogólnych" forum.musicamsacram.pl
Organista parafii p.w. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu

"Si Deus pro nobis, quis contra nos? "
Karol_INO
Moderator

Postprzez krzychol100 7 gru 2013, o 14:50

Ale fajnie,tu też żyją :D ,myślę że jeżeli pieśni protestanckie zawarte w katolickich śpiewnikach mają imprimatur... to nie widze w tym nic złego,oni też śpiewaj nasze pieśni,toć Ekumeni nigdy za wiele,dyć to nasi bracia w wierze :), i zgadzam sie całkowicie z Mrcinem Jaurahą. ;) ;) ;) ,Śląsk pozdrawia.
krzychol100

Postprzez bigos6 19 sty 2014, o 14:57

toć to nawet Idzie mój Pan to protestancki wyrób!
Pozdrawiam!
A.B.
bigos6
Moderator

Następna strona

tanie szafy tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Powrót do Pieśni i śpiewy